Novinky

01.07.2021 Zveřejněna nabídka ZÚ

Od 1. 7. je zveřejněna nabídka zájmových útvarů a kurzů pro školní rok 2021/2022

29.04.2020 Vizitky kroužků

Upoutávky na vybrané kroužky, které budeme otevírat v příštím školním roce najdete: www.svcamos.cz --> Kroužky 2020/2021 --> Vizitky kroužků.

20.04.2020 Buďte s námi

Videa, návody, nápady a inspirace na sportovní, taneční, kreativní či zábavnou činnost najdete v záložce Aktivity pro rodiče s děmi.

19.02.2019 Registrace nových členů před přihlášením

Vážení rodiče, prosíme Vás zkontrolujte si Vaší registraci v našem systému. Noví členové se musí před prvním přihlášením do zú, kurzu, táboru do systému nejprve zaregistrovat. Přesný postup najdete na www.svcamos.cz v menu tábory - postup při on-line přihlašování. registrace : https://ddmtesin.iddm.cz Telefonicky nebude možno přihlašovat !!!!!!

Poklady z těšínské truhly

20.09.2021  
POKLADY Z TĚŠÍNSKÉ TRUHLY
Ve dnech 17. - 19. září 2021 se uskutečnil jubilejní XX. ročník akce „Poklady z těšínské truhly“. Milovníci tradic a lidového umění se sešli po obou stranách řeky Olše a mohli navštívit řadu akcí, které připravili organizátoři po ročním odkladu. 

Organizátoři Zamek Cieszyn a Středisko volného času Amos v Českém Těšíně se společně zaměřili na tradice starého řemesla, prezentaci a propagaci lidové kultury, tradic, zvyků a obyčejů na Těšínském Slezsku. Po roce jsme opět mohli nabídnout různá témata v oblasti lidové tvorby, historie i současného moderního umění. Proběhla řada kulturních a vzdělávacích akcí, které SVČ Amos připravilo se svými dlouholetými partnery: Městskou knihovnou, Muzeem Těšínska, ETC z.s. a Člověkem na hranici, z.s. v Českém Těšíně.
Páteční odpoledne (17. 9.) patřilo především dětem – plné regionálních hádanek, poznávaček a soutěží připravila Městská knihovna Havlíčkova. Muzeum Těšínska se připojilo výtvarnou dílnou pro mládež pod názvem „Koník z Dalarny“ v historické budově Muzea Těšínska.  

Zahájení a Symbolické otevření Truhly proběhlo na nádvoří Zamku v Cieszynie. U příležitosti jubilea byli oceněni pracovníci, kteří již 20 let stáli organizačně i metodicky při přípravách této polsko-české akce. Následovalo plenérové představení Wesele po naszymu, Stanislawa Wyspiańskiego, které nastudovali herci polské scény Těšínského divadla společně s folklórními soubory Olza a Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej.
 
Sobotní akce (18. 9.) v Českém Těšíně nabídli návštěvníkům setkání s Taťánou Pavlovičovou, přední slovenskou pernikářkou, která realizovala výstavu a workshop pro zájemce-cukráře. Odpoledne se zájemci o lidovou kulturu mohli setkat na akci „U nás lidově“ v zahradě SVČ Amos. Návštěvníci mohli obdivovat řemeslné stánky nebo vystoupení našich předních folklórních souborů a kapel regionu (Slezanek, Bukóń, Bezmiana, Rajwach). Součástí odpoledne byly připraveny workshopy pro děti i dospělé, aktivity pro nejmenší formou farmářské soutěžní cesty nebo jízdy na konících. Přivítali jsme retro průvod kočárků, který obohatil dění na této akci.

V rámci pokladů jsme realizovali tři výstavy. „Výstava plakátů“ jako doprovodnou akci 30. ročníku Mezinárodního divadelního festivalu BEZ HRANIC/BEZ GRANIC a „Tramwaj Cieszyński wrócil!/Těšínská tramvaj se vrátila!“, které realizoval spolek Člověk na hranici. Dobrá mysl, pozitivní energie, láska a trpělivost se promítá do řemesla, které představila svou výstavou Tatiana Pavlovičová pod názvem „Medovníčky zo Záhoria“.

Celá akce vyvrcholila v neděli (19. 9.) na Zamku v Cieszynie, kde se uskutečnil Těšínský jarmark řemesel. Setkání obyvatel obou měst tradičně proběhlo na nádvoří, kde předváděli svá řemesla a prodávali lidové předměty tvůrci našeho regionu Těšínského Slezska. Jarmark byl doplněn programem lidových kapel a folklórních souborů (Bukóń, Jaworowe Skrzypce, Slezanek, Slezan, Torka, Kapela Wałasi). Nechyběla ukázka pečení jablečného štrůdlu v rámci Soutěže o těšínský jablečný štrúdl im. Kingi Iwanek-Riess a její vyhodnocení. Akce byla zakončena Ekumeniční modlitbou v Rotundě sv. Mikuláše a sv. Václava.

Děkujeme všem partnerům při přípravě a realizaci a městu Český Těšín za finanční podporu této významné akce.

Šárka Klimoszová
SVČ Amos
 
 
pohledem z akcí: https://www.svcamos.cz/fotogalerie/1071-poklady-z-tesinske-truhly