Novinky

12.01.2021 Pozastavení přihlášek do KURZŮ

Z důvodu dočasného uzavření SVČ Amos, je pozastaveno přihlašování do kurzů.

02.12.2020 Informace k provozu SVČ Amos

Vážení rodiče, od 7. 12. otevíráme naše středisko do 18. 12. a poté následují vánoční prázdniny. V novém roce zahajujeme v pondělí 4. 1. 2021. Vzhledem ke složitosti situace související s ochranou před onemocněním Covid 19, není stále jasné, zda bude činnost plynulá či bude omezena nebo přerušena. S přihlédnutím k celkové délce přerušení činnosti budeme činnost kroužků prodlužovat do konce června 2021 a za ostatní neodučené hodiny budeme vracet zápisné. Po vypočtení vratek za neodučené hodiny budou peníze bezkontaktně převedeny na účet rodiče. Těšíme se, až se prostory našeho Amose znovu naplní dětským smíchem. Přejeme Vám i Vašim dětem hodně trpělivosti, pevné nervy a stálé zdraví.

29.04.2020 Vizitky kroužků

Upoutávky na vybrané kroužky, které budeme otevírat v příštím školním roce najdete: www.svcamos.cz --> Kroužky 2020/2021 --> Vizitky kroužků.

20.04.2020 Buďte s námi

Videa, návody, nápady a inspirace na sportovní, taneční, kreativní či zábavnou činnost najdete v záložce Aktivity pro rodiče s děmi.

19.02.2019 Registrace nových členů před přihlášením

Vážení rodiče, prosíme Vás zkontrolujte si Vaší registraci v našem systému. Noví členové se musí před prvním přihlášením do zú, kurzu, táboru do systému nejprve zaregistrovat. Přesný postup najdete na www.svcamos.cz v menu tábory - postup při on-line přihlašování. registrace : https://ddmtesin.iddm.cz Telefonicky nebude možno přihlašovat !!!!!!

Portoriko

PO NASZYMU V PORTORIKU!

Reprezentovat Českou republiku, folklorní region Těšínské Slezsko, své domovské město Český Těšín v zahraničí se soubor Slezan vydal již mnohokrát. Poprvé v jeho téměř 65leté historii se však vydal navštívit zemi až za Atlantickým oceánem, Portoriko. Nejenom navštívit, ale hlavně předvést naše umění, krásu těšínských a horalských krojů a rozmanitý taneční i hudební repertoár včetně pro nás typických nástrojů - cimbálu a gajd.

Že bude celé naše putování jedna velká výzva jsme věděli při přípravách – sbalit kroje, osobní věci a propagační materiály tak, ať splníme váhové limity dané leteckou společností a také co nejlépe zabalit nástroje, ať pokud možno bez újmy přežijí dlouhou cestu. Naštěstí se podařilo a cestu přežily jak nástroje a kufry, tak i my, i když než jsme dorazili do místa ubytování - rekreačního centra Añasco na západě Portorika – uplynulo více než 24 hodin. První festivalový den byl volný a tak jsme se celkem rychle aklimatizovali a začali objevovat a na vlastní kůži zažívat krásy i nástrahy Portorika – téměř katalogová písečná palmová pláž v těsné blízkosti apartmánů, fosforeskující plankton v moři při nočním koupání, manga, kokosy a ostatní, pro nás exotické, druhy ovoce kdykoliv k utrhnutí, místo veverek na každém kroku ještěrky, leguáni či krabi. Během dvoutýdenního pobytu jsme měli v našem volném čase možnost navštívit např. suchý les Guánica (biosférická rezervace OSN), jeden z největších suchých lesů na světě nebo maják El Faro v Rincónu.

Většinu dní jsme v Portoriku měli na programu festivalové aktivity – vystoupení, průvody, workshopy, mše.  3. mezinárodní folklorní festival pod záštitou organizace CIOFF „Puerto Rico’s International Folk Fest“ se konal od 20. června do 1. července 2019 v regionu Porta del Sol na západní straně ostrova. Spolu s dalšími devíti soubory z celého světa jsme se setkali s vřelým publikem v městech Rincón, Cabo Rojo, San Sebastián, Mayaguez a Isabela. Slezská písnička je milá, hladí, je kontrastem k temperamentnímu folkloru ostatních souborů, zejména těch z Latinské Ameriky. Bylo zajímavé a milé sledovat jak tance či určité taneční pasáže či prvky vyvolávají reakce odlišné, nebo lépe řečeno bouřlivější, než na jaké jsme zvyklí od českého publika.  Navíc se v cizině vždy moc líbí i naše kroje. I když musím uznat, že v teplotách přes 30°C a pověstné karibské vlhkosti jsme rádi během volných chvil vyměnili kroj za plavky. Během festivalových dní jsme v hlavním městě ostrova, San Juan, zavítali i do senátu, kde jsme senátorce Evelyn Vázquez Nieves, která převzala záštitu nad festivalem, předali upomínkové předměty od nás z České republiky.

Portoriko je teritoriem, nezačleněným územím USA. Ačkoliv je jako úřední jazyk stanovena také angličtina, téměř nikdo ji zde nepoužívá. Portoričané jsou hrdí na svou španělštinu a téměř na každém kroku máte možnost se setkat s pozůstatky z období, kdy Portoriko bylo španělskou kolonií  – stavby, sochy atd.
Každá možnost vycestovat do exotické země je pro folklorní soubor perfektní – má možnost srovnat to, jak jednotlivé zúčastněné země prezentují svou lidovou kulturu (hudba, tanec, kroj) a tradice, ale zejména poznat místní zvyky či „stereotypy“.
Již nyní na všechny věci vzpomínáme rádi a s úsměvem a jsme rádi, že jsme za přispění Moravskoslezského kraje, města Český Těšín, SVČ Amos, Ministerstva kultury a dalších sponzorů mohli naši cestu uskutečnit, vážíme si práce celého organizačního týmu festivalu a těšíme se, kde ve světě v budoucnu bude moci zaznít naše „po naszymu“.