PO NASZYMU V PORTORIKU!
Reprezentovat Českou republiku, folklorní region Těšínské Slezsko, své domovské město Český Těšín v zahraničí se soubor Slezan vydal již mnohokrát. Poprvé v jeho téměř 65leté historii se však vydal navštívit zemi až za Atlantickým oceánem, Portoriko. Nejenom navštívit, ale hlavně předvést naše umění, krásu těšínských a horalských krojů a rozmanitý taneční i hudební repertoár včetně pro nás typických nástrojů - cimbálu a gajd.
Že bude celé naše putování jedna velká výzva jsme věděli při přípravách – sbalit kroje, osobní věci a propagační materiály tak, ať splníme váhové limity dané leteckou společností a také co nejlépe zabalit nástroje, ať pokud možno bez újmy přežijí dlouhou cestu. Naštěstí se podařilo a cestu přežily jak nástroje a kufry, tak i my, i když než jsme dorazili do místa ubytování - rekreačního centra
Añasco na západě Portorika – uplynulo více než 24 hodin. První festivalový den byl volný a tak jsme se celkem rychle aklimatizovali a začali objevovat a na vlastní kůži zažívat krásy i nástrahy Portorika – téměř katalogová písečná palmová pláž v těsné blízkosti apartmánů, fosforeskující plankton v moři při nočním koupání, manga, kokosy a ostatní, pro nás exotické, druhy ovoce kdykoliv k utrhnutí, místo veverek na každém kroku ještěrky, leguáni či krabi. Během dvoutýdenního pobytu jsme měli v našem volném čase možnost navštívit např. suchý les Guánica (biosférická rezervace OSN), jeden z největších suchých lesů na světě nebo maják El Faro v Rincónu.
Většinu dní jsme v Portoriku měli na programu festivalové aktivity – vystoupení, průvody, workshopy, mše. 3. mezinárodní folklorní festival pod záštitou organizace CIOFF „Puerto Rico’s International Folk Fest“ se konal od 20. června do 1. července 2019 v regionu Porta del Sol na západní straně ostrova. Spolu s dalšími devíti soubory z celého světa jsme se setkali s vřelým publikem v městech Rincón, Cabo Rojo, San Sebastián, Mayaguez a Isabela. Slezská písnička je milá, hladí, je kontrastem k temperamentnímu folkloru ostatních souborů, zejména těch z Latinské Ameriky. Bylo zajímavé a milé sledovat jak tance či určité taneční pasáže či prvky vyvolávají reakce odlišné, nebo lépe řečeno bouřlivější, než na jaké jsme zvyklí od českého publika. Navíc se v cizině vždy moc líbí i naše kroje. I když musím uznat, že v teplotách přes 30°C a pověstné karibské vlhkosti jsme rádi během volných chvil vyměnili kroj za plavky. Během festivalových dní jsme v hlavním městě ostrova, San Juan, zavítali i do senátu, kde jsme senátorce
Evelyn Vázquez Nieves, která převzala záštitu nad festivalem, předali upomínkové předměty od nás z České republiky.
Portoriko je teritoriem, nezačleněným územím USA. Ačkoliv je jako úřední
jazyk stanovena také
angličtina, téměř nikdo ji zde nepoužívá. Portoričané jsou hrdí na svou španělštinu a téměř na každém kroku máte možnost se setkat s pozůstatky z období, kdy Portoriko bylo španělskou kolonií – stavby, sochy atd.
Každá možnost vycestovat do exotické země je pro folklorní soubor perfektní – má možnost srovnat to, jak jednotlivé zúčastněné země prezentují svou lidovou kulturu (hudba, tanec, kroj) a tradice, ale zejména poznat místní zvyky či „stereotypy“.
Již nyní na všechny věci vzpomínáme rádi a s úsměvem a jsme rádi, že jsme za přispění Moravskoslezského kraje, města Český Těšín, SVČ Amos, Ministerstva kultury a dalších sponzorů mohli naši cestu uskutečnit, vážíme si práce celého organizačního týmu festivalu a těšíme se, kde ve světě v budoucnu bude moci zaznít naše „po naszymu“.

